Krzyż na cmentarzu w Bieździedzy

 

Cmentarz wojenny nr 40 – Bieździedza
Cmentarz wojenny nr 40 – Bieździedza

Cmentarz został zaprojektowany przez Johanna Jägera. Jest to kwatera na cmentarzu parafialnym w Bieździedzy. Obiekt ogrodzony drewnianym parkanem na kamiennych słupkach. W centrum ustawiono duży drewniany krzyż na kamiennym cokole z inskrypcją: „Do nas pokój przyszedł prędzej niż do Was„. Pochowano tu 29 żołnierzy rosyjskich, 38 niemieckich, 1 austro-węgierski oraz dwóch o nieustalonej narodowości.

Ciekawostka:

Żołnierz wymieniony jako austriacki, wygląda na Polaka – szer. Józef Kalita, z dokumentów można wywnioskować, że pochodził z Monasterzyska (dziś miasto na Ukrainie do 1939 r. na terenie Polski). Co do tych 2 nieznanych i szer. Kality, to są wykreśleni z listy! Może to sugerować, że zostali ekshumowani lub w ogóle nie byli pochowani na tym cmentarzu. Na I stronie widać naniesione poprawki, z 52 grobów poprawiono na 49. Na planie cmentarza również widnieje 49 groby.

Większość żołnierzy zmarła pomiędzy 5 a 8 maja 1915 natomiast szer. Kalita ponad rok później, bo 28 lipca 1916.

W latach 2007 – 2010 przeprowadzono kompleksowy remont.

aktualizacja: 10.02.2017 r.

Dzięki czujności i wiedzy Pana Antoniego Kality, udało się ustalić szczegóły pochówku szer. Józefa Kality. Faktycznie, jest pochowany na tym cmentarzu, ale życie stracił w potyczce, właśnie w okolicach Monasterca. Jego ojciec, Jakub Kalita w lutym 1919 r. wybrał się saniami wraz z dwojgiem swoim synów po ciało Józefa. Nie ma informacji skąd dowiedział się o miejscu pochówku swojego syna. Po przybyciu na miejsce, ekshumowali ciało Józefa, owinęli w brezent i przywieźli do Bieździedzy. Wrócili w rodzinne strony dopiero po Wielkanocy – wozem. Nazwisko „Kalita” funkcjonowało mniej więcej  do lat 50. XX wieku. Potem, wszyscy żyjący Kalitowie zmienili nazwisko na Kaleta. Jakub Kalita, czyli ojciec szer. Józefa Kality również jest pochowany na cmentarzu w Bieździedzy. Jego grób znajduje się po prawej stronie kaplicy cmentarnej.

Cmentarz

N 49° 48.337 E 021° 28.494

Akta z zasobów NAC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *