Kamienica przy ul. Floriańskiej w Jaśle

Jedno z ostatnich takich miejsc w Jaśle. Świadek wyzwalania Jasła pod koniec II Wojny Światowej, mówiący ciągle o tych strasznych czasach. Na ścianach kamienicy ciągle widać ślady po kulach. Ślady te powstały podczas ofensywy sowieckiej na Jasło w styczniu 1945 r. Kamienica, stanowiła stanowisko obrony niemieckiej. Od strony wschodniej jest widocznych zdecydowanie więcej śladów po kulach z pistoletów maszynowych PPSz potocznie nazywanych: pepeszą lub pepeszką kaliber 7,62 mm.

Sama kamienica powstała około roku 1920. Zbudowana jest w stylu eklektycznym.

Był to kierunek w architekturze polegający na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych. Występował w różnych epokach, choć od 2. ćwierci XIX wieku do początku wieku XX był, stosowany świadomie i programowo, obejmując swym zasięgiem całą Europę oraz Amerykę Północną. W okresie swojego trwania zbiegł się z secesją. Początkowo było to niemal bezkarne łączenie różnych stylów, wchodzących w skład tzw. stylów historyzujących, czyli tych które były popularne jako style „neo-„. Następnie w stosowaniu eklektyzmu nastąpił pewien ład i porządek, w miejskich kamienicach eklektycznych obserwuje się dużo cech renesansowych. Np. okna z charakterystycznymi ozdobami, kolumny i podobne.

W kamienicy przy ul. Floriańskiej można zauważyć elementy neorenesansowe a fasada ozdobiona jest boniowaniem w pasy. Okna mają ozdobne obramienia z dekoracją roślinną. Cała kamienica prezentuje dużą wartość architektoniczną.

Kamienica

N 49° 44.526 E 021° 28.587

<

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *